Коколов Рид (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коколов Рид is located in Македонија
Коколов Рид
Местоположба на Коколов Рид во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Коколов Ридархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува населба од раното и доцното бронзено време, и железното време. Во 2014 година, со финансии од Министерството за култура и Општина Виница, биле извршени ископувања при што биле најдени повеќе керамички наоди од страна на Музејот „Теракота“ со седиште во Виница. Пред 2014 година, повеќе години биле вршени истражувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нови наоди на Коклов рид кај Виница“. Вечер. 5 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 10 октомври 2020. Посетено на 3 август 2021.