Градиште (Градец, Виничко)

Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштенаселба од доцноантичкото време, сместена на југоисточниот крај од селото Градец, на падините од височинката Гавран. На површина од 3-4 декара има фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069