Црн Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црн Камен
Црн Камен is located in Македонија
Црн Камен
Местоположба на Црн Камен во Македонија
Општина Општина Виница
Црн Камен на општинската карта
Црн Камен во Општина Виница.svg

Атарот на Црн Камен во рамките на општината


Црн Камен — село во Општина Виница.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Црн Камен е село во општина Виница.Тоа е оддалечено 5km од градот Виница.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото имало 107 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Црн Камен е македонско село.

Родови во селото: Костадиновци (2 к.) доселени се на крајот од 19ти век од некое село во прилепско. Ја знаат следната генеологија Пано (жив на 35 год. крајот на 1950тите) Пешко-Костадин, кој се доселил. Он во местото на старина убил некој Турчин, па затоа најпрво избегал во Пехчево, па преминал во денешното село; Јовевци (1 к.) деленици се од родот Костадиновци; Спасевци (1 к.) доселени се во 1900 година од селото Илиово, делчевско; Стојчовци или Симоновци (2 к.) доселени се во 1900 година од селото Бигла, делчевско; Алексовци (6 к.) и Џамбазовци (4 к.) доселени се во 1909 година од селото Безиково.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: МАНУ.