Црн Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црн Камен
Црн Камен во рамките на Македонија
Црн Камен
Местоположба на Црн Камен во Македонија
Црн Камен на интерактивна карта

Карта

Координати 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583Координати: 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583
Општина Виница
Население 58 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 05015
Црн Камен на општинската карта
Црн Камен во Општина Виница.svg

Атарот на Црн Камен во рамките на општината
Commons-logo.svg Црн Камен на Ризницата


Црн Камен — село во Општина Виница.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Оддалечено е 5 км од градот Виница.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948159—    
1953192+20.8%
1961221+15.1%
1971211−4.5%
1981172−18.5%
ГодинаНас.±%
1991115−33.1%
1994105−8.7%
2002107+1.9%
202158−45.8%

Во 2002 година во селото имало 107 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 58 жители, од кои 57 Македонци и 1 лице без податоци.[2]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 159 192 221 211 172 115 105 107 58
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Црн Камен е македонско село.

Родови во селото: Костадиновци (2 к.) доселени се на крајот од XIX век од некое село во Прилепско. Го знаат следното родословие: Пано (жив на 35 г. крајот на 1950-тите) Пешко-Костадин, кој се доселил. Он во местото на старина убил некој Турчин, па затоа најпрво избегал во Пехчево, па преминал во денешното село; Јовевци (1 к.) деленици се од родот Костадиновци; Спасевци (1 к.) доселени се во 1900 година од селото Илиово, Делчевско; Стојчовци или Симоновци (2 к.) доселени се во 1900 година од селото Бигла, Делчевско; Алексовци (6 к.) и Џамбазовци (4 к.) доселени се во 1909 година од селото Безиково.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 329 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 74 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
 • Селимови Ниви — населба од доцноантичкото време. На 2 км северозападно од селото, на еден мал простор се гледаат остатоци од темели на помал објект и градежен материјал: покривни ќерамиди, тули, како и фрагменти од керамички садови.
 • Селски Гробишта — средновековна црква. Од десната страна на патот Кочани-Делчево, во селските гробишта се пронајдени остатоци — темели од црква со димензии од 10 × 5 м.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 7. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: МАНУ.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]