Трстија

Координати: 41°56′02″N 22°38′49″E / 41.93389° СГШ; 22.64694° ИГД / 41.93389; 22.64694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трстија

Панорама на Трстија

Трстија во рамките на Македонија
Трстија
Местоположба на Трстија во Македонија
Трстија на карта

Карта

Координати 41°56′02″N 22°38′49″E / 41.93389° СГШ; 22.64694° ИГД / 41.93389; 22.64694
Регион  Источен
Општина  Виница
Област Пијанец
Население 65 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2316
Повик. бр. 033
Шифра на КО
Надм. вис. 738 м
Трстија на Ризницата

Трстија — село во Општина Виница, во областа Пијанец, во околината на градот Виница.

Географија[уреди | уреди извор]

Трстија се наоѓа на западните падини на планината Голак, во крајниот северен дел на територијата на Општина Виница и неговиот атар се граничи со Општина Делчево.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 65 жители, од кои 63 Македонци и 2 лица без податоци.[2]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во составот на Општина Виница, во крајниот северозапад на атарот на соседното село Трсино.

Според административната поделба на Македонија низ историјата, Трстија не се наведува како одделно село и истото се смета за маало на Трсино.[а] Сепак, во поново време местото се среќава како одделно село.

Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[3][4]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачко место бр. 0328 според Државната изборна комисија, кое е сместено во просториите на деловен објект.[5]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 90 гласачи.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 88 гласачи.[7]

Галерија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Според административната поделба на Македонија во периодот 1996-2004 година, селото не се среќава како одделно, туку како маало во состав на селото Трсино, така што со пописот спроведен во 2002 година не се објавени податоци за бројот на жители во селото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  3. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  4. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 11 мај 2020.
  5. „Изборна единица 3 — Општина Виница“ (PDF). Посетено на 22 мај 2018.
  6. „Локални избори 2017“. Посетено на 22 мај 2018.
  7. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]