Крушево (Виничко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушево
Крушево во рамките на Македонија
Крушево
Местоположба на Крушево во Македонија
Крушево на интерактивна карта

Карта

Координати 41°53′42″N 22°37′19″E / 41.89500° СГШ; 22.62194° ИГД / 41.89500; 22.62194Координати: 41°53′42″N 22°37′19″E / 41.89500° СГШ; 22.62194° ИГД / 41.89500; 22.62194
Општина Виница
Население 53 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Крушево на општинската карта

Атарот на Крушево во рамките на општината
Крушево на Ризницата


Крушево — село во Општина Виница.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Крушево — село во општина Виница. Од градот Виница, селото е оддалечено 12км, источно.

Историја[уреди | уреди извор]

Денешното село потекнува од почетокот на XIX век. Тука се населил човек по име Учкун, тој имал тројца синови.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948[3]—    
1953230—    
1961254+10.4%
1971222−12.6%
1981196−11.7%
ГодинаНас.±%
1991152−22.4%
1994142−6.6%
2002131−7.7%
202153−59.5%

Во 2002 година во селото имало 131 жител.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 53 жители, од кои 43 Македонци и 10 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 230 254 222 196 152 142 131 53
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Крушево е македонско село.

Според истражувањата од 1959 година, родови во селото се:

 • Антовци, Велиновци, Горномалци и Спасевци. Сите заедно имаат (40 к.) Тука се доселил некој човек кој го викале Учкун. Тој се доселил во почетокот од XIX век од селото Криволак во Тиквеш. Од таму избегале тројца браќа. Првиот во Крушево, вториот во Трсино, а третиот во Драгобраште.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 323 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 100 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
 • Дефово Градиште — градиште од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1 км источно од селото, на височинка што се издига на десниот брег на реката Железничка. На зарамнетото плато, кое има димензии од 150 × 50 м, се гледа големо количество на расфрлен градежен материјал (камен, покривни ќерамиди, тули), како и фрагменти од керамички садови. Бедемот што го опкружувал градиштето е зачуван на повеќе места во темелите.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од Крушево се иселиле неколку семејства во Виница, Зрновци и Скопје.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 3. Податоците за населеното место Крушево (Виница), согласно важечката територијална организација, во Пописот од 1948 година, се вклучени во податоците за населеното место Драгобраште.
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]