Бунар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бунар

Бунар, кладенец или студенец — ископана дупка во земјата која служи за собирање на подземна или површинска вода.

Бунарот како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Волшебниот бунар“ - песна на францускиот писател Андре Бретон.[1]
  • „Бунарот на Кашина Пјана“ — расказ на италијанскиот писател Џани Родари.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андре Бретон, Рајот не е наполно загубен. Скопје: Култура, 1989, стр. 88-90.
  2. Џани Родари, Приказни по телефон. Култура, Македонска книга, Мисла, Наша книга и Детска радост, Скопје, 1993.