Димитар Башевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Димитар Башевскимакедонски романописец, поет и преведувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Димитар Башевски е роден во с. Ѓавато, Битолско на 27 јуни 1943 година. Завршил Филозофски факултет на Универзитетот во Скопје. Долги години работел како новинар, уредник и постојан дописник на весникот „Нова Македонија“ од Атина. Бил директор и главен уредник на издавачката куќа „Култура“. Сега е главен уредник на издавачката куќа „Слово“. Претседател не Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1969 година.

Дела[уреди | уреди извор]

 • Туѓинец (роман, 1969)
 • Враќање (роман, 1972)
 • Раска (роман, 1974)
 • Нема смрт додека ѕвони (роман, 1980)
 • Една година од животот на Иван Плевнеш (роман, 1985)
 • Куќата на животот (поезија, 1987)
 • Сарајановскиот каранфил (роман, 1990)
 • Дневникот на Ања (роман за деца, 1994)
 • Привремен престој (поезија, 1995)
 • Совладано време (поезија, 1998)
 • Бунар (роман, 2001)
 • Аголен камен (поезија, 2005)
 • Братот (роман 2007)
 • Во дланката своја си гледам (поезија, 2010
 • Прозорци (роман, 2010)
 • Белег. Сон (поезија, избор, 2012)
 • Прозорци, нова верзија (роман, 2013)
 • Мајсторот (раскази, 2013)
 • Скршнувања (поезија, 2016)
 • Круг (роман, 2017)
 • Избрани дела (во шест тома, 2019)[1][2]
 • Писма од карантин, есеи, 2021

Неговите дела се преведувани и објавувани во странство на англиски, чешки, грчки, романски, српски, црногорски и албански. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Преведува од англиски и од словенските јазици.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградите:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Био-библиографски белешки за членовите -Димитар Башевски“. Македонски ПЕН центар. Архивирано од изворникот на 2011-03-24. Посетено на 2010-09-19.
 2. Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“[мртва врска]