Прејди на содржината

Награда „Рациново признание“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Кочо Рацин во Велес

Рациново признание – награда, признание што го доделува организациониот одбор на културната манифестација „Рацинови средби“. Таа го носи името на еден од најголемите македонски поети - Кочо Рацин и се доделува за прозни, литературни остварувања, на автори од Република Македонија објавени во периодот меѓу две манифестации „Рацинови средби“.[1] Традиционално се доделува заедно со „Почесното Рациново признание“ за време на одржувањето на „Рациновите средби“.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добитник За книгата
2000[2] Оливера Николова Адамовото ребро
2001[3] Димитрие Дурацовски Инсомниа
2002[4] Блаже Миневски Сезона на глуварките
2003[5] Љиљана Ефтимова Другата
2004[6] Михаил Ренџов Захарија и други раскази
2005[7] Јагода Михајловска-Георгиева Каменот од твојот ден
2006[8] Божин Павловски Убавицата и мародерот
2007[9] Коле Чашуле Патот од себеси
2008[10] Луан Старова Потрага по Елен Лејбовиц
2009[11] Трајче Кацаров Татко и отец
2010[12] Братислав Ташковски Кафез од гревови
2011[13] Владимир Попов Наспроти ветрот
2012[14] Христо Петрески Лифтот (не) е за двајца
2013[15] Илхами Емин Ѕид што си оди
2014[16] Паскал Гилевски Посмртна венчавка
2015[17] Димитрие Дурацовски Бледи сенки, далечни гласови
2016[18] Владимир Јанковски, Сашо Димоски Невидливи љубови, Петтото годишно време
2017[19] Ана Стојаноска Јас и Лин, отпосле
2018[20] Игор Станојоски Диссомнии
2019[21] Венко Андоновски Припитомување на кучката – раскази за лудилото
2020[22] Томислав Османли Парадоксикон
2021[23] Милован Стефановски Теорија за кучешката година
2022[24] Александар Русјаков Хотел меѓу две војни
2023[25] Блаже Миневски Ако се родат некакви чувства
2024[26] Фросина Пармаковска Сѐ уште можам нешто да сторам

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Конкурс за доделување на наградата Рациново признание за 2019 година на семрежното место на Општина Велес
 2. „Белиот чад - За авторот Оливера Николова“. Или-или. Архивирано од изворникот на 2020-06-28. Посетено на 26 јуни 2020.
 3. „Рациновото признание за „Инсомниа" од Димитар Дурацовски“. Дневник. 13 ноември 2001. Посетено на 8 јуни 2020.
 4. „Рациновото признание за Блаже Миневски“. Дневник. 5 јуни 2002. Посетено на 8 јуни 2020.
 5. „Рациновото признание за наставничката Љиљана Ефтимова“. Дневник. 6 јуни 2003. Посетено на 8 јуни 2020.
 6. „Михаил Ренџов добитник на Рациновото признание“. Дневник. 11 јуни 2004. Посетено на 8 јуни 2020.
 7. „Каменот од твојот ден“. Посетено на 8 јуни 2020.
 8. „Признание за „Убавицата и мародерот". Дневник. 8 јуни 2006. Посетено на 8 јуни 2020.
 9. „44-те Рацинови средби“. 4 јуни 2007. Посетено на 8 јуни 2020.
 10. „Рациновото признание за 2008 му беше врачено на Луан Старова“. Посетено на 8 јуни 2020.
 11. „Кацаров за „Татко и отец" добитник на Рациновата награда“. Посетено на 8 јуни 2020.
 12. „Рациновото признание за 2010 ќе му биде врачено на Братислав Ташковски за романот „Кафез од гревови. Посетено на 8 јуни 2020.
 13. „Писателот Владимир Попов добитник на Рациново признание“. Посетено на 8 јуни 2020.
 14. „Христо Петрески е добитникот на наградата „Рациново признание" за 2012 година“. Идивиди. Посетено на 8 јуни 2020.
 15. „архивска копија“. Република. Архивирано од изворникот на 2020-06-08. Посетено на 8 јуни 2020.
 16. „Врачени Рациновите признанија за 2014 година“. Посетено на 6 мај 2020.
 17. „Објавени добитниците на Рациновите признанија за 2015-та“. Посетено на 6 мај 2020.
 18. „Добитници на Рациновото признание за 2016 година се Владимир Јанковски и Сашо Димоски“. Архивирано од изворникот на 2020-06-08. Посетено на 8 јуни 2020.
 19. „Добитник на „Рациновото признание" за 2017 Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле". Посетено на 8 јуни 2020.
 20. „Рациново признание за Игор Станојоски и романот „Диссомнии". Посетено на 8 јуни 2020.
 21. „Венко Андоновски добитник на „Рациновото признание" за 2019“. Архивирано од изворникот на 2021-06-13. Посетено на 13 јуни 2021.
 22. „ЌЕ ГО ОДБРАНИМЕ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СО НАШЕТО ТВОРЕШТВО, ВЕЛИ ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ, ДОБИТНИКОТ НА РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ“. Посетено на 21 септември 2020.
 23. „РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ ГО ДОБИ МИЛОВАН СТЕФАНОВСКИ ЗА РОМАНОТ „ТЕОРИЈА НА КУЧЕШКАТА ГОДИНА". Посетено на 13 јуни 2021.
 24. „Рациновото признание за 2022 доделено на Александар Русјаков за „Хотел меѓу две војни". 15.06.2022. Посетено на 9 јуни 2023. Занемарен непознатиот параметар |Publisher= (се препорачува |publisher=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 25. „Рациновото признание за 2023 за Блаже Миневски“. 9.06.2023. Посетено на 9 јуни 2023. Занемарен непознатиот параметар |Publisher= (се препорачува |publisher=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 26. „Рациново признание за Фросина Пармаковска“. 23.06.2024. Посетено на 24 јуни 2024. Занемарен непознатиот параметар |Publisher= (се препорачува |publisher=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)