Ванчо Николески (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Ванчо Николески во Скопје

Ванчо Николески“ е награда што се доделува за најдобра книга за деца објавена во Македонија.

Добитници на наградата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нова Македонија“ број 21903, сабота 6.2.2010
  2. „Читај, патувај, уживај – Саем на книга 2016 – програма на активности“, Антолог, 2016.
  3. „Читај, патувај, уживај – Саем на книга 2016 – програма на активности“, Антолог, 2016.
  4. ДПМ ги соопшти добитниците на наградите за најуспешни книжевни дела во 2017
  5. ДПМ ги соопшти добитниците на наградите за најуспешни книжевни дела во 2018
  6. „Врачени годишните награди на ДПМ“. 13 февруари 2020. Посетено на 9 ноември 2020.