Прејди на содржината

Ванчо Николески (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Ванчо Николески во Скопје

Ванчо Николески“ — награда што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија, а се доделува за најдобра книга за деца објавена во Македонија во претходната година.

Добитници на наградата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нова Македонија“ број 21903, сабота 6.2.2010
  2. „Читај, патувај, уживај – Саем на книга 2016 – програма на активности“, Антолог, 2016.
  3. „Награди за најуспешните книжевни остварувања во 2014“. Посетено на 8 август 2021.
  4. „Читај, патувај, уживај – Саем на книга 2016 – програма на активности“, Антолог, 2016.
  5. ДПМ ги соопшти добитниците на наградите за најуспешни книжевни дела во 2017
  6. ДПМ ги соопшти добитниците на наградите за најуспешни книжевни дела во 2018
  7. „Врачени годишните награди на ДПМ“. 13 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-28. Посетено на 9 ноември 2020.
  8. „ДОБИТНИЦИ НА КНИЖЕВНИТЕ НАГРАДИ НА ДПМ ЗА 2020 ГОДИНА“. Посетено на 8 август 2021.
  9. „Доделени книжевните награди за минатата година“. Макфакс. 07.02.2022. Посетено на 7 февруари 2022. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  10. „Ели Маказлиева ја доби наградата „Ванчо Николески" на ДПМ за 2022“. Независен. 02.02.2023. Посетено на 12 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)