Мишино

Координати: 42°04′13″N 22°27′03″E / 42.07028° СГШ; 22.45083° ИГД / 42.07028; 22.45083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишино

Поглед на Мишино

Мишино во рамките на Македонија
Мишино
Местоположба на Мишино во Македонија
Мишино на карта

Карта

Координати 42°04′13″N 22°27′03″E / 42.07028° СГШ; 22.45083° ИГД / 42.07028; 22.45083
Регион  Источен
Општина  Кочани
Област Осоговија
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2300
Повик. бр. 033
Шифра на КО 13024
Надм. вис. 1.210 м
Мишино на општинската карта

Атарот на Мишино во рамките на општината
Мишино на Ризницата

Мишино — историско село во Општина Кочани, во областа Осоговија, во околината на градот Кочани. Денес, тоа е маало на селото Небојани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Мишино се наоѓа високо на Осоговските Планини, северно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Во септември 1910 година, селото настрадало во разоружувачка акција на младотурците и 96 жители на Мишино и Долги Дол пребегале во Бугарија.[2]

Во Првата балканска војна, 1 лице од селото било доброволец во Македонско-одринските добороволни чети.[3] По Првата балканска војна, селото било припоено кон Небојани.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Мишино живееле 35 жители, сите Македонци христијани.[5][6]

По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Мишино имало 40 жители Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[7]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Мишино било село во Кочанската каза на Отоманското Царство.

Личности[уреди | уреди извор]

Починати во Мишино

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Дебърски глас, година 2, брой 24, 2 октомври 1910, стр. 4.
  3. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав, Главно управление на архивите, 2006, стр. 863.
  4. Споменици за средновековната и поновата историја на Македонија, том 5, Прилеп, Архив на Македонија, 1988, стр. 286.
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 227.
  7. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
  8. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]