Чеперник

Координати: 42°04′45″N 22°28′02″E / 42.07917° СГШ; 22.46722° ИГД / 42.07917; 22.46722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чеперник
Чеперник во рамките на Македонија
Чеперник
Местоположба на Чеперник во Македонија
Чеперник на карта

Карта

Координати 42°04′45″N 22°28′02″E / 42.07917° СГШ; 22.46722° ИГД / 42.07917; 22.46722
Општина Кочани
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 13024
Надм. вис. 1.425 м
Чеперник на општинската карта

Атарот на Чеперник во рамките на општината
Чеперник на Ризницата

Чеперник или Чоперник — историско село во Кочанско, денес во атарот на с. Небојани, Општина Кочани.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено високо Осоговските Планини, северно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Чеперник било село во Кочанската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото имало 16 жители, сите Македонци христијани.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 227.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]