Селиште (Пресека)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528Координати: 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528
Основни податоци
Место Пресека
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Пресека. Претставува населба од доцноантичко време. На излезот од Соколовско маало, на патот кон Вранински Воденици, на една стрмна височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 181, ISBN 9789989101069