Страгата (Тркање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Страгата
археолошко наоѓалиште
Страгата is located in Македонија
Страгата
Местоположба на Страгата во Македонија
Местоположба 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° N; 22.36222° E / 41.90639; 22.36222Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° N; 22.36222° E / 41.90639; 22.36222
Основни податоци
Место Тркање (село)
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Страгатаархеолошко наоѓалиште крај селото Тркање. Претставува некропола од доцноантичко време. На 5 км северно од селото, на границата со атарот на селото Бели, на пространата тераса што лежи лево од долот Дамјаница се гледаат контури на дваесетина гроба градени од камени плочи. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 182, ISBN 9789989101069