Бурија (Пашаџиково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурија is located in Македонија
Бурија
Местоположба на Бурија во Македонија
Местоположба 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000Координати: 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000
Основни податоци
Место Пашаџиково
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Буријаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Пашаџиково. Наоѓалиштето претставува некропола од Доцната антика. Во непосредна близина на селото, на рамна падина биле откриени неколку гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 178. ISBN 9989649286.