Војновица (Бели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војвоница is located in Македонија
Војвоница
Местоположба на Војвоница во Македонија
Местоположба 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056Координати: 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056
Основни податоци
Место Бели
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Војновицаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бели. Претставува населба со некропола од римското време. На 4 км од селото и околу 500 м северно од ридот Градиште, на површина од неколку декари се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. На повеќе места низ нивите се откриени темели од објекти. На горниот крај на наоѓалиштето биле откриени 30-тина гроба градени од камени плочи. Најдени се повеќе монети ковани во текот на II-VI век. Дел од нив се чуваат кај жител од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069