Горно Градиште (Долно Гратче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Градиште
археолошко наоѓалиште
Горно Градиште is located in Македонија
Горно Градиште
Местоположба на Горно Градиште во Македонија
Местоположба 41°57′58″N 22°24′21″E / 41.96611° СГШ; 22.40583° ИГД / 41.96611; 22.40583Координати: 41°57′58″N 22°24′21″E / 41.96611° СГШ; 22.40583° ИГД / 41.96611; 22.40583
Основни податоци
Место Долно Гратче
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горно Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Долно Гратче. Претставува населба од доцноантичко време. На 1 км источно од наоѓалиштето Долно Градиште, на левата страна од утоката на Голема Река во езерото Гратче се издига голем рид со доминантна положба. На неговиот врв има зарамнет простор со димензии од 200 × 120 м, на кој се зачувани остатоци од бедем. На површината на градиштето се среќаваат фрагменти од питоси и покривни ќерамиди. Значаен е фактот дека на многу мало растојание биле изградени две големи градишта, што било редок случај.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069