Селиште (Небојани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° СГШ; 22.45250° ИГД / 42.04167; 22.45250Координати: 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° СГШ; 22.45250° ИГД / 42.04167; 22.45250
Основни податоци
Место Небојани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Небојани. Наоѓалиштето претставува населба од Доцната антика. Во непосредната близина на Мишино маало, во нивата на еден жител, се среќаваат делови од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Пронајдени биле и неколку земјоделски алатки од железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 176. ISBN 9989649286.