Старо Село (Пресека)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528Координати: 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528
Основни податоци
Место Пресека
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Пресека. Претставува населба од доцноантичко време. На падините од врвот Јарабар се наоѓаат остатоци од темели на градби, тули и, како што кажуваат мештаните, имало и гробови со конструкции од големи камени плочи. Многу години наназад оттаму се вадат тули за правење на фурни.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 181, ISBN 9789989101069