Селиште (Вранинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806Координати: 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806
Основни податоци
Место Вранинци
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Вранинци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од Доцната антика и старохристијанска црква. Во непосредната близина на селското училиште, на површина од 200 × 200 м, во селските ниви се откриени темели од повеќе објекти. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На горниот крај на наоѓалиштето има остатоци од старохристијанска црква, а до неа некропола од која се гледаат контурите на десетина гроба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.