Чифлик (Безиково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чифлик is located in Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Местоположба 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806Координати: 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806
Основни податоци
Место Безиково
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Чифликархеолошко наоѓалиште во кочанското село Безиково. Претставува населба од доцноантичко време и старо-христијанска црква. Во непосредната близина на маалото Чифлик, на зарамнето плато со површина од 200 × 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. На источниот крај на наоѓалиштето се зачувани темели од старохристијанска црква чии димензии не можат да се одредат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069