Црна Река (Осогово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црна Река
Црна Река (Осогово).jpg
Течението на реката во близина на селото Цера
Слив
Главен изворОсоговски Планини
УстиеОризарска Река
41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° N; 22.454222° E / 41.992611; 22.454222Координати: 41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° N; 22.454222° E / 41.992611; 22.454222
ТечениеОризарска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.51,37 км2
Црна Река (Осогово) на Ризницата

Црна Рекарека во источниот дел на Македонија, која заедно со Бела Река ја образува Оризарска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Осогово, североисточно од градот Кочани.[1] Нејзиното течение започнува на југоисток, потоа продолжува на југ и во поголемиот дел продолжува на југозапад сè до спојувањето со Бела Река кај селото Речани по што продолжува да тече како Оризарска Река.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Сливното подрачје на реката зафаќа површина од 51,37 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 78. ISBN ISBN 978-9989-2117-6-8 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]