Прејди на содржината

Долно Граче

Координати: 40°27.59′N 21°4.23′E / 40.45983° СГШ; 21.07050° ИГД / 40.45983; 21.07050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Граче
Κάτω Πτελέα
Долно Граче is located in Грција
Долно Граче
Долно Граче
Местоположба во областа
Долно Граче во рамките на Нестрам (општина)
Долно Граче
Местоположба на Долно Граче во општината Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°27.59′N 21°4.23′E / 40.45983° СГШ; 21.07050° ИГД / 40.45983; 21.07050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Надм. вис.&10000000000000800000000800 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно36
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Долно Граче или Долно Гратче (грчки: Κάτω Πτελιά, Като Птелеја) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција. Населението брои 36 жители (2021).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Нестрамкол, на 17 км западно од градот Костур. Лежи во североисточното подножје на планина Гал’мбица по која оди границата со Албанија. Низ него тече малата река Черешново, лева притока на Бистрица (Белица) над с. Дреничево.

Историја[уреди | уреди извор]

Долно Граче било долно маало на Граче сè до 1961 г. кога е прогласено за одделно село.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 110 72 101 93 70 57 36
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 15. ISBN 9989-9819-6-5.