Прејди на содржината

ОМУ „Ристо Јуруков“ - Кочани

Координати: 41°55′07″N 22°24′49″E / 41.918519° СГШ; 22.413498° ИГД / 41.918519; 22.413498
Од Википедија — слободната енциклопедија
ОМУ „Ристо Јуруков“ - Кочани
Влезот на училишната зграда
Адреса
ул. „Љупчо Сантов“ б.б.


Координати41°55′07″N 22°24′49″E / 41.918519° СГШ; 22.413498° ИГД / 41.918519; 22.413498
Информации
Поранешно имеНижо музичко училиште „Стеван Мокрањац“
ВидМузичко основно училиште
Основано9 април 1956; пред 68 години (1956-04-09)
Месен авторитетОпштина Кочани
АвторитетМинистерство за образование и наука
Наставен јазикмакедонски
Мрежно место

Општинско основно музичко училиште „Ристо Јуруков“музичко основно училиште во Кочани. Се наоѓа во Спомен-домот „АСНОМ“.

Историја[уреди | уреди извор]

Ристо Јуруков како диригент со камерниот оркестар од IV-б клас, март 1956 година, СУ „Љупчо Сантов“.

Општинско основно музичко училиште во Кочани е основано на 9 април 1956 година, со Решение на Народниот одбор на Општина Кочани како под називот Нижо музичко училиште „Стеван Мокрањац“.[1][2] Името го носело според Стеван Мокрањац (1856-1914) кој бил српски композитор кој починал во Скопје.

Организирањето на почетните активности му било доверено на тогашниот професор по предметот Музичко во СУ „Љупчо Сантов“, Ристо Јуруков, дипломец од загрепскиот конзерваториум. Тој извршил почетно екипирање на наставниот кадар, обезбедил инструменти и ученици. Првите часови биле одржани во просториите на Ловниот дом во Кочани. Музичкото образование овозможило заживување на културната дејност во целиот град. Ристо Јуруков и културните дејци од Кочани, меѓу кои и Борис Стојчев - како режисер и глумец, започнале да работат на подготовка на оперети. Јуруков со своите колеги бил одговорен за музичкиот дел. Учеството на учениците во хорот и оркестарот било масовно, а секоја премиера претставувала културен спектакл за Кочани.[2]

Во 1969 година, училиштето ја сменило местоположба и се преселило во соседната зграда, зградата на поранешната Полициска станица, во попристојни услови за работа.[2] Прифатеноста на идејата за стекнување музичка наобразба сè повеќе растела. Бројот на учениците од година во година се зголемувал: во наставната 1968/69 имало 132 ученици, 1970/71 - 160, 1977/78 - 249 ученици. Училиштето ги произвело и првите генерации свои ученици кои веднаш биде ангажирани како наставен кадар во него. Јавните часови, годишните концерти, настапите на учениците инструменталисти во различни пригоди овозможувале приближување на резултатите до јавноста.[2]

Растот на вкупното музичкото живеење во Кочани се чувствува и во создавањето на ансамблите при Домот на културата „Бели мугри”. На 8 март 1983 година, седиште на Музичкото училиште „Стеван Мокрањац” станало западниот дел од комплексот „АСНОМ”.

Во јуни 2007 година, по повод 50-годишнината од основањето, училиштето било преименувано во „Ристо Јуруков“.[1]

Во учебната година 2023/24, наставата ја посетувале 164 ученици и тоа 114 ученици во деветгодишно образование и 50 ученици во шестогодишно образование. Тога, во прво одделение во деветгодишно образование биле запишани 16 ученици, а во шестгодишно образование 8 ученици.[3]

Досегашни директори[уреди | уреди извор]

  • Љупчо Стојановски (1969-1990) - претходен наставник по виолина уште од неговото основање
  • Јованка Милојевиќ (1990-2010) - наставник по флејта[4] пред и после директорувањето
  • Елизабета Ѓеорѓиева (2010-) - наставник по пијано пред и после директорувањето[4]
  • Марија Лазарова (септември 2019-) - претходен наставник по солфеж и теорија на музика, хор и оркестар, подоцна и пијано[5]

Особености[уреди | уреди извор]

Настава[уреди | уреди извор]

Во подготвително одделение, како почетна година за музичкото образование секоја нова учебна година се запишуваат триесетина ученици. Во првото полугодие тие изучуваат теорија на музиката, а веќе во второто полугодие, по аудиција од страна на наставниот кадар и со почит кон желбата на ученикот за избор на инструмент, започнува инструменталната музичка наобразба во четирите постоечки оддели: пијано, виолина, флејта-хармоника и гитара. Меѓу децата кои редовно, на осум односно деветгодишна возраст го започнуваат музичкото образование има и три-четири години помали, кои според афинитетот кон музиката, а со особено залагање и внимание од наставниот кадар, започнуваат порано да навлегуваат во вештините на музичките инструменти.

Во 2006 година, била осовременета училница за групна настава и јавна и културна дејност која била опремена со нова аудиовизуелна опрема.

Простор и инструментариум[уреди | уреди извор]

Холот на ОМУ „Ристо Јуруков“.
Контрабасот кој е еден од најстарите инструменти во училиштето.

Училиштето користи простор со површина од 640 м2.

Инструментариум со кој располага:

Гудачки и дувачки инструменти кои не се во функција:

Други активности[уреди | уреди извор]

Во 1998 година Музичкото училиште со група ентузијасти од Кочани стана носител и реализатор на Фестивалот на детска песна “Пинокио”. Негов уметнички директор беше Јованка Милојевиќ, а раководител на хорот Марија Лазарова. Во продукција на МТВ, на две аудиокасети снимена е 21 композиција. Следната година, училиштето ги споделило фестивалските активности со Центарот за детско творештво „АСНОМ”. На вториот фестивал „Пинокио” биле изведени 14 композиции, исто како и на следниот фестивал во 2000 година. Најголем дел од интерпретаторите биле од Кочани, од музичкото училиште. Тие отпеале песни на познати македонски композитори, на текст на кочански автори.

Учесниците на првиот Новогодишен концерт во 2000 година.

Најпопуларната активност која стана белег за Музичкото училиште во Кочани и традиција за културното живеење во градот, несомнено е Новогодишниот концерт. Носители на активностите се вработените во училиштето кои со својот музички потенцијал сами ги изготвуваат аранжманите и раководат со вокалните и со инструменталниот ансамбл. Раководител на вокално-инструменталниот ансамбл и негов диригент е Марија Лазарова, а сите вработени во училиштето директно се вклучени во организацијата и остварувањето на концертот. Новогодишниот концерт три години по ред бил прогласуван за настан на годината на градската манифестација „Музичка сцена“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Монографија “50 години музичко училиште - Кочани“, издавачи: ООМУ „Ристо Јуруков“ и Локална самоуправа - Кочани, јуни 2007.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Историја на училиштето“. ООМУ „Ристо Јуруков“. Архивирано од изворникот 2022-10-01. Посетено на 27 септември 2023.
  3. Славчо Ивановски (4 септември 2023). „ЗАПОЧНА УЧЕБНАТА ГОДИНА ВО ОМУ „РИСТО ЈУРУКОВ" – КОЧАНИ“. komarec.com.mk. Архивирано од изворникот 2023-09-27. Посетено на 27 септември 2023.
  4. 4,0 4,1 „Наставен кадар“. ООМУ „Ристо Јуруков“. Архивирано од изворникот 2023-06-19. Посетено на 27 септември 2023.
  5. „Директор на училиштето“. ООМУ „Ристо Јуруков“. Архивирано од изворникот 2023-06-19. Посетено на 27 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]