ОУ „Раде Кратовче“ - Кочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раде Кратовче

Училиштето во 2023 година
Училиштето во 2023 година
Место
Општина: Кочани
Наречено по: Раде Кратовче
Нас. место: Кочани
Адреса: ул. Борис Трајковски, бр.42
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Виолета Апостолова
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место www.radekratovce.edu.mk/
Е-пошта malinapopivanova@yahoo.com
Телефон 033 274 037

Општинско основно училиште „Раде Кратовче“основно училиште во Кочани, Општина Кочани[1] Училиштето го носи своето име по учесникот во Народноослободителната борба, Раде Кратовче. Во состав на училиштето работи едно подрачно училиште во Нивичани.

Историја[уреди | уреди извор]

Бистата на Раде Кратовче.

ОУ „Раде Кратовче“ е најстарото постоечко училиште во Кочани. Неговата зграда била изградена во 1936 година. Првото име на училиштето било „Доситеј Обрадовиќ“, според српскиот писател Доситеј Обрадовиќ, а по ослободувањето, го добило името според македонскиот партизан Раде Кратовче. Првично, зградата на училиштето имало само 1 кат. Иако зградата на училиштето била изградена во 1936 година во него не биле држени часови до 1939 година. Од 18 декември 1944 година, училиштето работело како прогимназија, а од учебната 1945/46 година веќе работи како гимназија. Гимназиската настава во зградата била изведувана сè до полугодието на учебната 1954/55 година од каде што се преселила во новоизградена училишна зграда на сегашното Основно училиште „Никола Карев“.[2] Вториот кат бил изграден во 1963 година.[3]

ОУ „Раде Кратовче“ во 2007, 2009, 2011 и 2014 година, добило „Зелено знаме“ за еко-училиште од Светската организација ОХО.[4]

Досегашни директори[уреди | уреди извор]

  • Георги Чадиковски[5]
  • Благој Давитков[6]
  • Драган Трајчев[7]


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Александра (27 декември 2015). „Гимназијалци - 1955-56 г.“. oldkocani.do.am. Архивирано од изворникот 2023-09-29. Посетено на 29 септември 2023.
  3. „Историјат“. ОУ „Раде Кратовче“. Архивирано од изворникот 2020-09-28. Посетено на 29 септември 2023.
  4. „ОСНОВНИ УЧИЛИШТА“. Општина Кочани. Архивирано од изворникот 2018-11-07. Посетено на 29 септември 2023.
  5. Александра (5 ноември 2017). „Учители - Кочани“. oldkocani.do.am. Архивирано од изворникот 2023-09-29. Посетено на 29 септември 2023.
  6. „Директор“. ОУ „Раде Кратовче“. Архивирано од изворникот 2020-09-28. Посетено на 29 септември 2023.
  7. „Директор“. ОУ „Раде Кратовче“. Архивирано од изворникот 2023-01-23. Посетено на 29 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]