Благоја Попов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благоја Попов
Blagoja popov.jpg
Градоначалник на Скопје
На должноста
1963 – 1972
Претседател Тито
Претходник Крсте Марковски
Наследник Драгољуб Ставрев
Лични податоци
Роден(а) 19 октомври 1920
Кочани, СФРЈ, Република Македонија
Починал(а) 13 април 1992
Скопје
Националност Македонец
Партија КПМ

Благоја Попов (19 октомври 1920, Кочани - 13 април 1992, Скопје) — македонски политичар и државник.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил учесник во народноослободителното движење, член на КПЈ и секретар на МК на КПЈ во Кочани. Издржувал казна во затворот во Идризово.

По ослободувањето станал партиски секретар во Кочани, Штип и Струмица, претседател на Собранието на Скопје во периодот 1963 - 1972 г.[1], член на Сојузниот извршен совет, член и претседател на Извршниот совет на СРМ и член на Претседателството на СРМ. Носител е на „Партизанска споменица 1941“.

Благој Попов починал на 13 април 1992 г. во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градоначалници на Скопје“. Архивирано од изворникот на 2011-02-15. Посетено на 2009-12-01.