Прејди на содржината

Димче Зографски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димче Зографски
Градоначалник на Скопје
На должноста
1945 – 1947[1]
Претходник Лазар Танев
Наследник Ѓорги Икономов
Лични податоци
Роден(а) 27 октомври 1898
Велес
Починал(а) 3 јуни 1985
Скопје
Националност Македонец
Партија КПМ

Димче Зографски (Велес, 27 октомври 1898 - Скопје, 3 јуни 1985), македонски револуционер и општествено - политички работник. Во младоста се вклучи во македонското национално движење. Поради својата револуционерна дејност е осуден на пет години затвор. За време на НОВ на Македонија работеше во Акциониот комитет за создавање и ширење на народноослободителното движење, за што е интерниран од бугарската окупаторска власт.

  1. „Официјален портал на град Скопје“. Архивирано од изворникот на 2011-02-15. Посетено на 19 декември 2010.