Томе Буклески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томе Буклески
Роден 21 октомври 1921
Кичево
Починал 2 септември 2018

Томе Буклески (Кичево, 21 октомври 1921 - 2 септември 2018) — македонски комунист и државник[1]. Бил носител на „Партизанска споменица 1941”.

Бил член на КПЈ од 1941 година. Се вклучил во НОБ, заради што бил затворен во затворот во Тирана од април 1942 до септември 1943 година.[2] Од септември 1943 станал и член на Окружниот комитет на КПМ во Кичево, политички комесар на повеќе бригади и баталјони на македонската народноослободителна војска.

По ослободувањето вршел повеќе високи партиски и државни функции. Бил член на Претседателството на ЦК СКМ, вработен во дипломатијата, пратеник во Сојузното собрание и во Собранието на СРМ, претседател на Матицата на иселениците на Македонија. Бил член, а од 29 април 1984 до 26 мај 1985 и Претседател на Претседателството на СРМ.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Borivoj Pajović, Milorad M. Radević, Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Jugoslavije. Savezni odbor (1969). Bibliografija o ratu i revoluciji u Jugoslaviji: Posebna izdanja 1945-1965 (српскохрватски) (изд. Rata "Prošlost naših naroda" ; Knjiga 98.). Vojnoizdavački zavod.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „Почина Томе Буклески - Маќули, истакнат македонски револуционер и државник“, Окно, 03.09.2018.
  3. Службен весник на СРМ, 16/1984.