Драгољуб Ставрев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгољуб Ставрев
Градоначалник на Скопје
На должноста
1969 – 1974[1]
Претседател Тито
Претходник Благоја Попов
Наследник Методи Антов
Лични податоци
Роден(а) 28 јуни 1932
Скопје, СФРЈ, Република Македонија
Починал(а) 23 декември 2003
Скопје
Националност Македонец
Партија КПМ

Драгољуб Ставрев (роден на 28 јуни 1932 во Скопје — починал на 23 декември 2003 во Скопје) бил македонски општественик и државник. Завршил Правен факултет во Скопје. Бил главен уредник на весникот „Студентски збор“, претседател на Сојузот на младината на Македонија, претседател на ГК на СКМ - Скопје, потпретседател и претседател на Собранието на град Скопје за време на обновата и изградбата на градот по катастрофалниот земјотрес од 1963 година, член на ЦК СКЈ, член и извршен секретар на Претседателството на ЦК СКЈ, член на Сојузниот извршен совет, претседател на Извршниот совет на Собранието на СРМ, претседател на Претседателството на СРМ. Објавил повеќе стручни и политички трудови, меѓу кои и книгата „Македонски современи политички теми“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официјален портал на град Скопје“. Посетено на 30 ноември 2020.