Јездимир Богдански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јездимир Богдански
Ezdimir Bogdanski.png
Роден 17 ноември 1930
Куманово
Починал 30 октомври 2007
Скопје

Јездимир Богдански (17 ноември 1930 во Куманово30 октомври 2007 во Скопје,) — македонски политичар и општественик и претседател на претседателството на СР Македонија.[1]

Потекнува од кумановско револуционерно семејство со богата традиција. На своите 11 години се приклучил во НОВ како партизански курир. Богдански бил во ресорот за внатрешни работи и полиција, каде што беше министер во две влади, бил и министер за здравство, член на Собранието на РМ и на Собранието на поранешна Југославија.[2] Носител е на Партизанска споменица од 1941 година.

Починал 2007 година и закопан е на гробиштата во Куманово.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 174. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
  2. Личности од Македонија. Скопје: МИ-АН. 2002. стр. 44. ISBN 9989-613-28-1. На |first= му недостасува |last= (help)

Предлошка:Водачи на СР Македонија