Глигорие Гоговски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глигорие Гоговски
Роден 1943
Тетово

Глигорие Гоговски (Тетово, 6 јули 1943) — македонски стопанственик и политичар. Бил последниот претседател на Извршниот совет на Собранието на СРМ во периодот 1986 - 1991.[1]

Во 1968 година дипломирал на Електро-машинскиот факултет во Скопје, а магистрирал на Универзитетот во Загреб. Бил генерален директор на волнарскиот комбинат „Тетекс“ од Тетово.

Бил член на СКМ од 1968 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонски влади, 60 години“, Скопје, 2005, 69-70 стр.
  2. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, 2009, 369 стр.