ОУ „Крсте Петков Мисирков“ - Оризари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крсте Петков Мисирков

Училиштето во 2023 година
Училиштето во 2023 година
Место
Општина: Кочани
Наречено по: Крсте Петков Мисирков
Нас. место: Оризари
Адреса: ул. „Маршал Тито“ бр. 20
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1912; пред 112 години (1912)
Контактни информации
Мреж. место https://krstepetkovmisirkov.mk/
Е-пошта orizari_kpmisirkov@yahoo.com
Телефон (033) 294 597

„Крсте Петков Мисирков“основно училиште во селото Оризари, Општина Кочани.[1] Наречено е по македонскиот филолог, кодификатор, славист, историчар, етнограф - Крсте Петков Мисирков, име кое претставува синоним на долготрајната борба на македонскиот народ на национална и културна афирмација.

Во состав на училиштето работи едно подрачно училиште во Прибачево, каде се одвива настава во една комбинирана паралелка.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето прв пат почнало со работа во далечната 1912 година, во склоп на егзархиската гимназија во Кочани и до 1944 година наставата наизменично се менувала на бугарски (1912-1913, 1915-1918, 1941-1944) и српски јазик (1913-1915, 1918-1941). Низ историјата училиштето неколку пати го менувало името и тоа „Даме Груев“, „Св.Климент Охридски“ и од 1945 година го носело името „Маршал Тито“ се до 1993 година кога по иницијатива на Министерството за образование, училиштето го добило името „Крсте П. Мисирков“.[2]

Во 2015 година била изградена училишната спортска сала. Салата била дел од проектот „Изградба и опремување на 145 училишни спортски сали“ на Министерството за образование и наука, финансиран од Владата на Република Македонија.[3]

Досегашни директори[уреди | уреди извор]

  • Соња Иванова (13 јуни 2018-)[4]

Особености[уреди | уреди извор]

Во училиштето во Оризари има 11 универзални училници, 1 кабинет по техничко образование, 1 кабинет по информатика, 1 кабинет по музичко образование, 2 специјализирани училници за I одд, библиотека како и простор за наставни средства и помагала.[2] Спортската сала е од површина од 1,250 м2.[5] Има кабинети, гардероби и 500 седишта во публиката.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Самоевалуација на училиштето 2020-2022“ (PDF). ОУ „Крсте Петков Мисирков“. август 2020. стр. 3. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-03-25. Посетено на 29 септември 2023.
  3. „УЧИЛИШНА СПОРТСКА САЛА ВО ОУ „КРСТЕ МИСИРКОВ" – ОРИЗАРИ“. Општина Кочани. 26 март 2018. Архивирано од изворникот 2020-09-21. Посетено на 29 септември 2023.
  4. „Вработени“. ОУ „Крсте Петков Мисирков“. Архивирано од изворникот 2023-09-29. Посетено на 29 септември 2023.
  5. „Самоевалуација на училиштето 2020-2022“ (PDF). ОУ „Крсте Петков Мисирков“. август 2020. стр. 4. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-03-25. Посетено на 29 септември 2023.
  6. „УЧИЛИШНА СПОРТСКА САЛА ВО ОУ „КРСТЕ МИСИРКОВ" – ОРИЗАРИ“. Општина Кочани. 26 март 2018. Архивирано од изворникот 2020-09-21. Посетено на 29 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]