Саат-кула (Стар Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат кула
Саат-кула во Стар Дојран - Star Dojran clock tower.jpg
Саат-кулата по реставрацијата во 2021 г.
Карта
Општи податоци
ГрадСтар Дојран
ЗемјаМакедонија
Почната1372
Урната1913

Саат-кула во Стар Дојрансаат-кула во Стар Дојран, подигната во 1372 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Саат-кулата била изградена во времето на Евренос-бег. Саат кулата се наоѓа на ридот на Дојранско Езеро каде што некогаш се наоѓала горната Турска чаршија, во близина на амамот и чешмата. Единствено таа е градена во т.н опус клоазоне. Саат-кулата настрадала за време на Балканските војни.

Таа била висока околу 10 метри и со својата височина доминирала во околината. Часовникот сите граѓани ги известувал за времето, трговците и занаетчиите за отворање и затворање на дуќаните, рибарите за одење на мандрите[1].

Во 2021 година таа е реставрирана и реконструирана.

Наводи[уреди | уреди извор]