Топлец (Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлец is located in Македонија
Топлец
Местоположба на Топлец во Македонија
Местоположба 41°13′49″N 22°41′45″E / 41.23028° СГШ; 22.69583° ИГД / 41.23028; 22.69583Координати: 41°13′49″N 22°41′45″E / 41.23028° СГШ; 22.69583° ИГД / 41.23028; 22.69583
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (терма).svg терма


Период римско време
Портал „Археологија“

Топлецархеолошко наоѓалиште во дојранското село Нов Дојран. Опфаќа терми (бањи) од римско време.

На 4 км од населбата, на северозападниот брег на езерото, во подрачјето на топлите извори се откриени остатоци од архитектонска пластика од мермер (столбови и капители). По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.

Подрачјето на топлите извори е прогласено за културно наследство на Македонија.

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 111. ISBN 9989-649-28-6.