Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Берово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Рождество на Пресвета Богородица Беровска (10).JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Беровско
Местоположба

Координати 41°42′22″N 22°51′25″E / 41.70611° СГШ; 22.85694° ИГД / 41.70611; 22.85694Координати: 41°42′22″N 22°51′25″E / 41.70611° СГШ; 22.85694° ИГД / 41.70611; 22.85694
Место Берово
Општина Берово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Мала Богородица
Изградба 1912
Осветување 1922
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главната градска црква во Берово[1]. Таа градена во 1912 година, а осветена била во 1922 година . Во 1930 година била изградена камбанаријата. Храмот има облик на еднокорабна градба од поголеми размери, со полукружна апсида однадвор. Во внатрешноста, во горниот дел завршува со рамна таваница, зелено обоена, со тоа што делот од централниот простор е повисок и има украсни полиња. Главниот влез е откај западната страна, а јужниот е откај олтарниот простор. На северната страна влезот во галеријата е заѕидан. Црквата не е живописана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]