Саат-кула (Радовиш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саат-кула Радовиш
Општи податоци
Стилосманлиска архитектура
ГрадРадовиш
ЗемјаМакедонија
Урната1954

Саат-кула (Радовиш) — поранешно времемерно здание во градот Радовиш.[1]

Била сместена во непосредна близина на амамот и мостот на левиот брег на Радовишка Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Не се знае кога била изградена. Истата е срушена во 1954 година поради дотраеност на градбата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димовска-Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.