Саат-кула (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула Гостивар
Ebu Bekir Paşa Saat Kulesi
Саат-кулата во 2012 година
Карта
Општи податоци
Стилосманлиска архитектура
ГрадГостивар
ЗемјаМакедонија
Почната1728/29
НарачателИсмаил-ага

Саат-кула (турски: Ebu Bekir Paşa Saat Kulesi) — еден од најзнаменитите и препознатливи градби во градот Гостивар. Таа е еден од трите културно-историски споменици во Гостивар и се наоѓа и на општинските грб и знаме.[1] Гостиварската саат кула заедно со оние во Скопје, Битола и Прилеп е една од најзачуваните првични саат-кули. Таа сè уште е во функција и го покажува точното време преку неколку часовници вградени на неа. Кулата е заведена како Културно наследство на Македонија.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во средиштето на Гостивар, а веднаш до неа постои џамија наречена Саат-џамија („Ебу Бекир-пашина џамија“) која била обновена во поново време[3] Во непосредната околина на саат-кулата се наоѓаат поштата, познатиот трговски центар „Блу-центар“ со стаклената фасада, а недалеку по улицата на 250-300 метри е црквата црквата Света Богородица и градскиот плоштад.

Историја[уреди | уреди извор]

Натписот.
Кулата во разрушена состојба во 1950-тите.

Изградена е во 1728/29 година од Исмаил-ага, син на Хаџи Јусуф-ага. Годината на градбата и името на градителот се запишани на османлиско-турски јазик на камена плоча што се наоѓа над влезната врата.

Во 2010 била реставрирана под сомнителни околности.[1]

Во јануари 2017 година, биле пуштени во употреба четири нови часовници на врвот на кулата. Поставувањето на часовниците било раководено од Конзерваторскиот центар - Гостивар, а парите били обезбедени од Министерството за култура во вредност од 520 илјади денари.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Саат-кулата во Гостивар се реновира на диво“. Дневник. 5 септември 2010, 19:37. Посетено на 2011-03-30. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 август 2022.
  3. Димовска - Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.
  4. „Пуштени во употреба часовниците на Саат џамијата во Гостивар“. Гостивар: НУ Конзерваторски центар - Гостивар. 20 јануари 2017. Посетено на 23 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]