Саат-кула (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саат-кула Гостивар
Ebu Bekir Paşa Saat Kulesi
Saat kulata vo GV.JPG
Поглед кон саат-кулата
Општи податоци
Стилосманлиска архитектура
ГрадГостивар
ЗемјаМакедонија
Почната1728/29
Проектирање и изградба
АрхитектИсмаил Ага

Саат-кулат (турски: Ebu Bekir Paşa Saat Kulesi) — еден од најзнаменитите и препознатливи објекти во градот Гостивар. Таа е еден од трите културно-историски споменици во Гостивар и се наоѓа и на општинските грб и знаме.[1] Изградена е во 1728/29 година од Исмаил Ага, син на Хаџи Јусуф ага.

Годината на градбата и името на градителот се запишани на османлиско-турски јазик на камена плоча што се наоѓа над влезната врата. Се наоѓа во центарот на градот, а веднаш до неа постои џамија наречена „Саат-џамија“ („Ебу Бекир паша“) која била обновена во поново време[2]. Во непосредната околина на саат-кулата се наоѓаат поштата, познатиот трговски центар „Блу-центар“ со стаклената фасада, а недалеку по улицата на 250-300 метри е црквата црквата Света Богородица и градскиот плоштад.

Гостиварската саат кула заедно со оние во Скопје, Битола и Прилеп е една од најзачуваните оригинални саат - кули. Таа сè уште е во функција и го покажува точното време преку неколку часовници вградени на неа. Во 2010 била реставрирана под сомнителни околности.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Саат-кулата во Гостивар се реновира на диво“. Дневник. 5 септември 2010, 19:37. Посетено на 2011-03-30. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Димовска - Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]