Прејди на содржината

Саат-кула (Куманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула Куманово
Карта
Општи податоци
Стилосманлиска архитектура
ГрадКуманово
ЗемјаМакедонија
Почната1520-1530
Урната1941-1944

Саат-кула (Куманово) — поранешно времемерно здание во градот Куманово.[1]

Била сместена во центарот на градот, во срцето на чаршијата.

Историја[уреди | уреди извор]

Била подигната најверојатно заедно со џамијата Татар Синан-бег во 1520-1530 година. Била срушена за време на бугарската окупација на градот во периодот 1941-1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димовска-Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.