Прејди на содржината

Саат-кула (Дебар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула Дебар
Карта
Општи податоци
Стилосманлиска архитектура
ГрадДебар
ЗемјаМакедонија
Урнатапо 1945

Саат-кула (Дебар) — поранешно времемерно здание во градот Дебар.[1]

Била сместена на блага падина под џамијата Инќар.

Историја[уреди | уреди извор]

Била урната поради дотраеност по Втората светска војна.[1]

Обнова[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Дебар добил нова Саат-кула џамија, каде покрај минаре била изградена и посебна саат-кула, како спомен за урнатата кула.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димовска-Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.
  2. Латифовиќ (2013-01-27). „Пуштена во употреба Саат кула џамијата во Дебар“. А1он (англиски). Посетено на 2019-05-01.[мртва врска]