Саат-кула (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат кула
Разрушената Саат Кула во Неготино 2.JPG
Моменталната состојба на саат-кулата
Карта
Општи податоци
ГрадНеготино
ЗемјаМакедонија
Почната1810
УрнатаXX век
Проектирање и изградба
АрхитектХаџи Таир-ага Синан

Саат-кула во Неготиносаат-кула во Неготино, подигната во почетокот на XIX век, поточно во текот на 1810 година,[1], од Хаџи Таир-ага Синан близу неговиот чифлиг. Тој го изградил и безистенот во Неготино, кој изгорел во пожарот од 1913 година.

За историјата на кулата може да се прочита на натписи над влезот на кулата, кои се напишани на арапски јазик.

Изглед[уреди | уреди извор]

Во основата, кулата е шестаголна, висока околу 15 метри, и е ѕидана исклучиво од камен, со блокови со дебелина од околу еден метар. Горниот дел завршувал со дрвена конструкција, во кој бил поместен саатот (подоцна урнат). Од западната страна се наоѓа влезот изработен од кршен камен со полукружен надвратник.

Конзервација[уреди | уреди извор]

Во текот на 2015 година се појавиле планови за нејзина конзервација, по што се очекува објектот да биде и заштитен. Проектот за конзервација на саат-кулата во Неготино е во соработка помеѓу локалниот Музеј на град Неготино, општината и Министерството за култура на Македонија со средства во висина од 500 илјади денари.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Споменици на културата на Македонија, Мисла, Скопје, 1980
  2. „Се конзервира Саат-кулата во Неготино“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. 26 јули 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 17 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°29′0″N 22°5′0″E / 41.48333° СГШ; 22.08333° ИГД / 41.48333; 22.08333