Саат-кула (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Саат кулата во Тетово била изградена од Мехмед паша пред 1608 година. Тоа била монументална градба со квадратна основа, која преминувала во многуаголна и завршувала со интересен покрив. Таа го красела градот до 1933 година кога била урната поради дотраеноста[1]. Постои иницијатива за возобновивање на кулата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димовска -Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 114. ISBN 978-9989-131-08-0.
  2. Ефтоски, Гојко (1 февруари 2010). „Турска помош за Саат-кулата“. Утрински Весник. Посетено на 2011-03-26.