Прејди на содржината

Бегова куќа (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бегова куќа
Поглед на Беговата куќа во Гостивар
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Гостивар" does not exist
Жолта куќа
Куќа на Болетини
Општи податоци
МестоГостивар
ЗемјаМакедонија
Координати41°47′33.5″N 20°54′25.9″E / 41.792639° СГШ; 20.907194° ИГД / 41.792639; 20.907194

Куќата на Болетини, позната како Беговата куќа или Жолтата куќа — објект во Гостивар, важен дел од културното наследство на Македонија.

Беговата куќа се наоѓа на улицата „Чеде Филиповски“ № 68. Изградена е во XVIII[1] или XIX век[2] од Даут Болетини[3] и е дел од комплекс од две куќи, карактеристични за побогатите Турци во градот. Зачуван е единствено машкиот дел од комплексот со ориентална архитектура и раздвижени елементи на предната фасада.[2] Во 1984 година куќата е заштитена и е ставена на списокот како дел од културното наследство од македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беговата куќа од 18. век го враќа сјајот. Архивирано од изворникот на 2016-08-10. Посетено на 2017-11-26.
  2. 2,0 2,1 Беговата куќа загрозена од градежна механизација. Архивирано од изворникот на 2016-09-21. Посетено на 2017-11-26.
  3. Гостивар ќе станува нова туристичка атракција