Бегова куќа (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегова куќа
Жолтата куќа - Гостивар.jpg
Поглед на Беговата куќа во Гостивар
Бегова куќа (Гостивар) is located in Гостивар
Бегова куќа (Гостивар)
Местоположба во рамките на Гостивар
Други називиЖолта куќа
Куќа на Болетини
Општи податоци
МестоГостивар
ЗемјаМакедонија
Координати41°47′33.5″N 20°54′25.9″E / 41.792639° N; 20.907194° E / 41.792639; 20.907194

Куќата на Болетини, позната како Беговата куќа или Жолтата куќа — објект во Гостивар, важен дел од културното наследство на Македонија.

Беговата куќа се наоѓа на улицата „Чеде Филиповски“ № 68. Изградена е во XVIII[1] или XIX век[2] од Даут Болетини[3] и е дел од комплекс од две куќи, карактеристични за побогатите турци во градот. Зачуван е единствено машкиот дел од комплексот со ориентална архитектура и раздвижени елементи на предната фасада.[2] Во 1984 година куќата е заштитена и е ставена на списокот како дел од културното наследство од македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]