Црква „Св. Петка“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Карта

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римјанка
Завршено 2016
Осветување 14 јуни 2016
Архитектонски опис

Света Петка — манастирска црква во Крушево, Македонија.[1] Црквата била завршена во 2016 година, а истата година на 14 јуни била осветена.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на манастирската црква Света Петка во Крушево[мртва врска]

41°21′54″ N; 21°14′30″ E / 41.36505752577113° СГШ; 21.241579814749922° ИГД / 41.36505752577113; 21.241579814749922