Разговор за предлошка:Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крушевско езеро?[уреди извор]

Бидејќи сум бил во Крушево повеќепати, малку сум збунет од квалификувањето на водената површина над градот како "Крушевско езеро"... Дали навистина ова некој извор го смета воопшто за езеро, а ако го смета, дали се вика "Крушевско"? На мапи, го нема... --FlavrSavr (разговор) 15:54, 25 јануари 2011 (CET)

Најдов неколку извори кои го идентификуваат како Крушевско Езеро. [1] --FlavrSavr (разговор) 16:00, 25 јануари 2011 (CET)

Епа тоа и мене ме збуни. Имено, имаме статии за помали езера или езера со иста површина како ова (Боговињско езеро на пример), па мислам не е лошо да стои во шаблонот и понатака да му се направи статија. На интернет најдов и друг назив, Габелово Езеро, кој мислам е за истово и може да се најде споменато за проектот за правење пешачки патеки околу езерата во Македонија.--Никола Стоіаноски 16:02, 25 јануари 2011 (CET)