Прејди на содржината

Арнаут Маало (Крушево)

Координати: 41°22′05.4″N 21°14′48.08″E / 41.368167° СГШ; 21.2466889° ИГД / 41.368167; 21.2466889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнаут Маало
Населба/Маало
Панорама на Арнаут Маало
Панорама на Арнаут Маало
Координати: 41°22′05.4″N 21°14′48.08″E / 41.368167° СГШ; 21.2466889° ИГД / 41.368167; 21.2466889
ДржаваМакедонија
ОпштинаКрушево
ГрадКрушево
Карта
Карта на Арнаут Маало.

Арнаут Маало ― населба/маало во западниот дел на гратчето Крушево, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИСТОРИЈА НА КРУШЕВО ДЕЛ 1: Градот прв пат се спомнува уште во 15 век“. weekendinkrusevo.com. 17 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 10 март 2022. Посетено на 10 март 2022.