Таки Фити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таки Фити
Таки Фити.jpg
Десетти претседател на МАНУ
На должноста
Стапил
2016
Претходник Владо Камбовски
Наследник во служба
Министер за финансии
На должноста
23 февруари 1996 – 30 ноември 1998
Претходник Јане Миљовски
Наследник Борис Стојменов
Лични податоци
Роден(а) 7 ноември 1950
Крушево, СФРЈ денешна Македонија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Установа Економски факултет
Професија економист
политичар
академик

Таки Фити (роден на 7 ноември 1950 година во Крушево) — македонски економист и политичар, член и моментен претседател на МАНУ[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Таки Фити е роден во градот Крушево на 7 ноември 1950 година[2]. Фити бил избран за редовен професор на Економскиот Факултет во Скопје во 1993 година. Магистрирал и докторирал на Економскиот факултет во Скопје, на теми од областа на економскиот развој на земјите во развој. Главни подрачја на неговата научна преокупација се: економија (микроекономија и макроекономија), економски раст и развој, претприемништво, земји во транзиција, модерни макроекономски концепции и политики[3].

Автор е на преку 230 стручни и научни трудови кои биле објавени во земјата и странство - на македонски, француски, англиски, српскохрватски јазик[4]. Обавил научни и студиски престои во Италија, Германија, Велика Британија, Франција и други земји[5].

Таки Фити во текот на својата кариера бил:

 • Декан на Економскиот факултет во Скопје
 • Претседател на Сојузот на економисти на Македонија
 • Министер за финансии на Република Македонија (1996-1998)
 • Гувернер на Светската банка за обнова и развој
 • Гувернер на Европската банка за обнова и развој
 • Вицегувернер на Меѓународниот Монетарен фонд (1996-1998)
 • Член на Advisory Board на Russian and East European Research Centre (University of Wolwerhampton)
 • Консултант на OECD за проекти во областа на малите и средни претпријатија и претприемништвото,
 • Член на тимот на советници на Претседателот на Република Македонија (2005-2006),
 • Член на советничкиот одбор на Гувернерот на НБРМ (2005-2008),
 • Копретседател на Blue Ribbon комисијата за Македонија
 • Член на одборот на директори на реномирани македонски претпријатија и банки

Во 2003 година бил избран за редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Тој е исто така член на Европскиот совет за култура. Во 2009 година бил назначен за визитинг професор на Економскиот факултет во Загреб, Република Хрватска.

Од 1 јануари 2016 Таки Фити бил назначен за претседател на МАНУ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Јане Миљовски
Министер за финансии на Македонија
19961998
Наследник
Борис Стојменов