Емилија Симоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емилија Симоска
Министер за образование и наука
На должноста
20 декември 1994 – 23 февруари 1996
Премиер Бранко Црвенковски
Претходник Димитар Бајалџиев
Наследник Софија Тодорова
Лични податоци
Роден(а) 1956
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Установа Филозофски факултет

Емилија Симоска (родена во 1956 година во Скопје) — македонски социолог и политичар.

Во Владата од 1994 година Симоска ја извршувала функцијата Министер за образование и наука, и тоа во периодот од 20 декември 1994 до 23 февруари 1996 година.

Симоска завршила социологија на универзитетот во Скопје. Во 1980 година се вработила во Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, како раководител на Центарот за етнички и безбедносни прашања. Таа станала редовен професор по политичка култура и комуникации и односи со јавноста на постдипломските студии[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „About Emilija Simoska“. Архивирано од изворникот на 2018-04-15. Посетено на 2017-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Димитар Бајалџиев
Министер за образование и наука
20 декември 1994 - 23 февруари 1996
Наследник
Софија Тодорова