Прејди на содржината

Софија Тодорова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија Тодорова
Министер за развој
На должноста
5 септември 1992 – 20 декември 1994
Премиер Бранко Црвенковски
Претходник Гоце Петрески
Наследник Беќир Жута
Министер за наука
На должноста
20 декември 1994 – 23 февруари 1996
Премиер Бранко Црвенковски
Претходник Аслан Селмани
Наследник Аслан Селмани
Министер за образование
На должноста
23 февруари 1996 – 30 ноември 1998
Премиер Бранко Црвенковски
Претходник Емилија Симоска
Наследник Ненад Новковски
Лични податоци
Роден(а) 11 декември 1947
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Партија СДСМ
Установа Економски факултет
Правен факултет

Софија Тодорова (родена на 11 декември 1947 година во Скопје) — македонска професорка и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Софија Тодорова е родена на 11 декември 1947 година во Скопје. Во 1970 година дипломирала на Економскиот факултет во Скопје, а во 1977 година и на Економскиот факултет во Белград. Во периодот од 1976 до 2007 година била вработена на Павниот факултет во Скопје, како асистент, виш предавач, вонреден професор и редовен професор. Во периодот од 1989 до 1991 година била продекан на Правниот факултет во Скопје.

Освен тоа, таа извршувала и други функции како:

  • Раководител на Институтот за правни и економски односи при Правниот факултет - Скопје (2003- );
  • Член на Претседателството на Сојузот на синдикатите на Македонија (1986-1990);
  • Претседател на Републичкиот општествен совет за стопански развој и економска политика при Собранието на Македонија (1989-1990);
  • Член на Сојузниот општествен совет за стопански развој И економска политика при Собранието на СФРЈ (1989-1990);
  • Претседател на Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија (2002-2005)[1];
  • Член на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија (2005- )[2].

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Во Владата на Македонија од 1992 година ја извршувала функцијата Министер за развој, и тоа во периодот од 5 септември 1992 до 20 декември 1994година. Во Владата на Македонија од 1994 година ја извршувала функцијата Министер за наука, и тоа во периодот од 20 декември 1994 до 23 февруари 1996 година, а по реконатрукција на владата, во периодот од 23 февруари 1996 дп 30 ноември 1998 година ја извршувала функцијата Министер за образование.

Во периодот од 1998 до 2000 година, Тодорова била Амбасадор на Република Македонија во Кралството Шведска[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „utrinski.com.mk“. Архивирано од изворникот на 2017-06-21. Посетено на 2017-05-30.
  2. „ippi.ukim.edu.mk“. Архивирано од изворникот на 2016-11-14. Посетено на 2017-05-30.
  3. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопие, 2009, том 2, стр. 1488
Политички функции
Претходник
Гоце Петрески
Министер за развој
5 септември 1992 - 20 декември 1994
Наследник
Беќир Жута
Претходник
Аслан Селмани
Министер за наука
20 декември 1994 - 23 февруари 1996
Наследник
Аслан Селмани
Претходник
Емилија Симоска
Министер за образование
23 февруари 1996 - 30 ноември 1998
Наследник
Ненад Новковски
Претходник
?
Амбасадор на Македонија во Шведска
1998 - 2000
Наследник
?