Ешреф Алиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешреф Алиу
Министер за култура
На должноста
29 декември 1994 – 30 мај 1997
Премиер Бранко Црвенковски
Претходник Ѓунер Исмаил
Наследник Слободан Унковски
Лични податоци
Роден(а) 1939
Велики Трновац, Кралство Југославија
Починал(а) 6 февруари 2015
Скопје
Партија ПДП
Установа Филозофски факултет - Скопје
Занимање

Ешреф Алиу (албански: Eshref Aliu), (Велики Трновац, 1939 - Скопје, 6 февруари 2015) — македонски писател, новинар и политичар со албанско потекло.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1939 година во Велики Трновац, во близина на Бујановац. Магистрирал на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Скопје во 1981 година. Почнал да работи во НИП „Нова Македонија“. Пишува на албански и македонски јазик. Пишува во голем број весници и списанија. Преведува од германски, македонски јазик и српски на албански јазик. Член е на Македонскиот ПЕН центар.

Во периодот 1994-1997 година бил министер за култура на Република Македонија. Претставник помеѓу 1991 и 1994 година. [1]

Творештво[уреди | уреди извор]

  • Патеки во времето (роман), 1992 година;
  • Мајка (поезија);
  • Раскази, 1988. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Ѓунер Исмаил
Министер за култура на Република Македонија
20 декември 199430 мај 1997
Наследник
Слободан Унковски