Јорго Шундовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јорго Шундовски
Роден 1955
Битола
Националност Македонец
Занимање архитект
политичар

Јорго Шундовски (Битола, 1955) — архитект и политичар, министер за урбанизам, градежништво и заштита на животната средина во владата на Македонија од 1994 до 1997 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Битола, 1955 година. Дипломирал на Архитектонскиот факултет, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во 1979 година. Во почетокот на 1980 година се вработил во тогашниот Завод за урбанизам и проектирање во Битола, како проектант во отсекот високоградба. Во април 1993 година е избран за заменик министер во Министерството за урбанизам, градежништво, сообраќај и екологија на Владата на Република Македонија, а во 1994 година Собрание на Република МакедонијаСобранието на Република Македонија го избрало за министер во истото министерство.[2] Оваа функција ја извршува до 1997 година кога поднесува оставка заради вмешаност во аферата ТАТ

Во 1998 година, го формирал архитектонското биро „Форми“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Значајни личности за Битола. Култура, НУУБ „Св. Климент Охридски“, Битола, 2010, стр. 240-242 Архивирано на 26 ноември 2021 г. пристапено на 26 ноември 2021
  2. „Биографија на семрежното место на Собранието на Република Македонија“. Архивирано од изворникот на 2015-06-22. Посетено на 2018-01-04.
Претходник
'
Министер за урбанизам, градежништво и заштита на животната средина на Република Македонија
20 декември 199429 мај 1997
Наследник
Томе Тромбев