Министер за правда на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министер за правда на Македонија
Bojan Marichikj official portrait 2020.jpg
Функционер
Бојан Маричиќ

од 31 август 2020 г.
Мандат4
Прв функционерЃорѓи Наумов
Создадена1991

Министер за правда на Македонија — прва позиција во хиерархијата на Министерството за правда на Македонија, која институција била основана во 1945 година. Прв министер, тошаш во министерството за правосудство бил Павел Шатев, а во независна Македонија бил Ѓорѓи Наумов. Актуелен министер за правда е Рената Дескоска.

Список на министри[уреди | уреди извор]

# Име
(роден–починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Ѓорѓи Наумов
(?)
No image.png 20 март 1991 4 септември 1992 Експертска влада
2 Туше Гошев
(1951-)
No image.png 4 септември 1992 20 декември 1994 СДСМ
3 Владо Поповски
(1941-)
Vlado-Popovski.jpg 20 декември 1994 29 мај 1997 независен
4 Ѓорѓи Спасов
(1949-)
No image.png 29 мај 1997 30 ноември 1998 СДСМ
5 Владо Камбовски
(1948-)
Владо Камбовски.jpg 30 ноември 1998 28 декември 1999 Демократска алтернатива
6 Џевдет Насуфи
(1948-)
No image.png 28 декември 1999 мај 2001 ДПА
7 Иџет Мемети
(1961-)
IMemeti.jpg мај 2001 1 ноември 2002 независен
8 Исмаил Дарлишта
(1964-)
No image.png 1 ноември 2002 октомври 2003 ДУИ
9 Иџет Мемети
(1961-)
IMemeti.jpg октомври 2003 17 декември 2004 независен
10 Мери Младеновска - Ѓорѓиевска
(1969-)
Mladenovska-gjorgjievska.jpg 17 декември 2004 28 август 2006 СДСМ
11 Михајло Маневски
(1937-)
No image.png 28 август 2006 28 јули 2011 ВМРО-ДПМНЕ
12 Блерим Беџети
(1976-)
No image.png 28 јули 2011 19 јуни 2014 ДУИ
13 Аднан Јашари
(1965-)
No image.png 19 јуни 2014 5 април 2016 ДУИ
14 Валдет Џафери
(1989-)
No image.png 5 април 2016 1 јуни 2017 ДУИ
15 Билен Салиу
(1975-)
No image.png 1 јуни 2017 1 јуни 2018 ДУИ
16 Рената Дескоска
(1972-)
No image.png 1 јуни 2018 31 август 2020 СДСМ
17 Бојан Маричиќ
(1983-)
Bojan Marichikj official portrait 2020.jpg 31 август 2020 17 јануари 2022 СДСМ